Archiv

Červenec 2015

 • 30.7.2015 - Včera tempová běžecká pětka v rámci VŠ ligy v Modřanech za 17:54min na 6.místě. Bylo to slušně unavené, rychlost tam po dlouhých závodech vůbec není. Snad akce splnila cíl oživit běžeckou rychlost.

  Letošní sezona neuvěřitelně utíká. Na Slovakmana (poslední letošní dlouhý triatlon) jedu již zítra po práci. Startuje v sobotu klasicky v 7h. Do závodu jdu v naprosté pohodě. Vůbec netuším, jak to půjde. Počasí má být na srpnové Slovensko nezvykle chladné, což mi vyhovuje. I cyklistické tratě jsou téměř bez převýšení, kila by tam mohla jet. Bude se rozhodovat na běhu. Když půjde vše podle plánu, tak zkusím rozběhnout první půlku za 1:30h a druhou dobojovat. Na startovce se nakonec sešla slušná konkurence. Nabitá je hlavně má kategorie 35-40let (Lukáš Krpec, Michal Urbánek ...). Nechybí ani ikona tohoto sportu Petr Vabroušek. Slovakmanem bude tradičně provázet hlavní organizátor, závodník, komentátor, člověk s obrovským přehledem v tomto sportu Vlado Baron.
 • 29.7.2015 - Dnes zajímavé počtení o dalším absolvovaném kopci bráchy, kterého jsem se bohužel kvůli termínové kolizi nezúčastnil. Byl to Klínovec v rámci běžeckého závodu. Autoři počtení Štěpán & Morová Šleha (Libor O.) shodně brali za slušné časy 3.místa, gratulace.

  Reklama na běh aneb nahoru rychle, pomalu dolů

  (sobota 18.7.2015, 34 km, stoupání 1306 m)

  KopceKlínovec - další zářez do "Akce kopce" – tentokrát opravdu ostrý a pěkně hluboký. Po posledních pár pohodových výbězích, kde sportovní úroveň šla lehce stranou a šlo zejména o společenskou akci, jsme tentokrát vyzkoušeli trochu jiný scénář. Zabrousili jsem do nabité termínovky, prstem bodli do mapy, v kalendáři zakroužkovali datum 18.7.2015 a přidali popisek "Horský běh Perštejn-Klínovec".

  Ležím si na koupáku,
  a vyhlížím přes okraje,
  dumám o tom cesty fláku,
  o vyhlídkách do kraje
  a obraz nakypřených mraků
  mi na bulvě dozraje…

  …spustím se do vody, zasyčí to a pomalu začínám vychládat. Naakumulován teplem ze včerejších vysokých otáček, nabit silnými dojmy z celodenního pobytu v elektrizujícím prostředí Krušných hor. A že chvílemi krušné opravdu byly! S rozklusem dobrých pětatřicet kiláčků ve výživných kopcích, nahoru naplno, dolů o poznání pomaleji.

  Mapa Profil

  Charakter první půlky trasy je díky závodu a jeho propozicím striktně daný – v co nejkratším čase se po vyznačené trase dostat nahoru. Druhá půlka nám naopak dává příjemnou možnost užít si volného běhu v krásném prostředí s jednoduchým cílem – nějak se dostat dolů k autu. Během soboty jsme tak celkem natočili kvalitních cca 34 km a vykreslili i docela pěkný výškový profil.

  …že slyším dusot koní, asfaltem duní kopyta?
  To jen hlava do ramen se kloní a srdce v hrudi klopýtá,
  běžec sám sobě nevoní, číslo na pupku si vyčítá…

  Značka

  …devět kilometrů nekompromisně jen do kopce – ani nemusíš být v Alpách nebo Pyrenejích a připadáš si jako Froome, Contador nebo Konig. 12%.

  V sobotu dopoledne se na návsi v Perštejně mačká necelá stovka natěšených běžců a běžkyň všech ražení i věkových kategorií. Každý jde do závodu s jinými ambicemi. Někdo jde ostře potrénovat, někdo pokořit historický zápis, někdo je odhodlaný natřít to co nejvíce svým soupeřům, někdo jde odškrtnout další bodík v seznamu, někdo jde vyvenčit svého čtyřnohého přítele nebo drahou polovičku a někdo je jen rád členem lehce masochistické skupiny, která se místo poklidného oběda rozhodla po svých vyfrčet na nejvyšší horu Krušných hor. Zvláštní uvolněná atmosféra na startu ale rázem končí a celá převážně mužská smečka se pod nemilosrdným vedením mladé a nadějné sportovkyně dává do trysku vzhůru. Místní obecenstvo nevěřícně zírá tomuto podivnému úkazu.

  …vy zíráte, my zíráme - na blankytnou krásu pod nebeskou bání,
  v rychlosti se pokocháme zeleností krušnohorských plání
  a naprosto prodýcháme, když závodní tempo do plic kyslík vhání…

  …jen na chvíli můžeš povolit - cesta vodorovní – jenže tady jsi na závodě, na flákání není čas. Pár vteřin uvolnění na občerstvovací stanici, pár loků vody do chřtánu, pár kapek za krk, nasadit ostré tempo a po zvlněné rovině na loukách pod Klínovcem svištět k cíli.

  Fichtelberg

  Běh je sám o sobě fyzicky náročný a zvlášť do kopce, dlouhého kopce. Srdce tepe, plíce hoří, nohy dřevění a sušák v puse nezažene ani občerstvovací stanice. Kdo netrénuje, nemá zbytečné starosti se soupeři a bojuje jen sám se sebou, se svojí leností a nemohoucností. Na žádné kdyby se teď nehraje - co je v nohách, to se počítá. V přímé konfrontaci se zdánlivě nekonečnou nakloněnou rovinou se ze sebe člověk snaží dostávat všechny zbytky zákeřně ukrytých sil. Jako vždy zde platí, že někomu to jde lépe a někomu bohužel hůře.

  Hlava ti třeští - zuby vyceněné,
  do stehen krpál kyselost žene,
  vyhlížíš metu vysněnou.
  Říkáš si "Ne ne ne, díky za ty fíky…"
  …však budou ti sladkou odměnou.
  Že život je hořký? Bohudíky!

  Poslední kilometr, poslední zkouška vůle, trousíme poslední síly na sjezdovce pod vrcholem.
  A konec! Nirvana vaří za vás!

  Vrchol Věž

  Závěr závodu je již jen dlouhé a vytoužené čekání na cíl, na vrchol. Strmá závěrečná pasáž po "Dámské" sjezdovce nutí unavené nohy k přechodu do chůze a celé tělo do hluboce pokorného předklonu. Vysloužená odměna v podobě zastavení a rozhlédnutí se okolo sebe do nádherně otevřené krajiny je odměnou pro každého, kdo dokončí. Není třeba pamětních medailí, cílových fotografií ani jiných lapačů prachu. Je to chvíle vnitřního souznění, naplnění a radosti v tom nám daném krátkém okamžiku. "Ano, na tomto světě mohou být jen blázni šťastní a plní radosti."

  …dej si pauzu, dej si hlt vody,
  poskytni výhni soupeře.
  Zapomeň chvíli na závody,
  seběhem vrať sval do pohody -
  - kochání klepe na dveře…

  Cesta Libor

  Po krátkém vyhlášení vítězů (popravdě je mi líto organizátorů, že odměňují za takové výkony) sedá většina účastníků do aut nebo autobusu a rychle mizí ze scény. My volíme jinou a možná trochu krkolomnější variantu. Volný seběh z Klínovce zpět do Perštejna. Unavené tělo toho moc nedovolí, takže jde hlavně o to se v relativní pohodě dostat dolů. Sobotní výběh na Klínovec tak naším nohám kromě 17 km dlouhého asfaltového koberce dává i trochu zelenavé trávy, vyschlé udupané hlíny, drobného ostrého štěrku, provoněné louky, hnědého bodavého jehličí, pálivých kopřiv, čerstvě posečeného sena, ostnatých maliníků, valících se šutrů ze srázu a nakonec i příjemně chladného dna místního potůčku. Tisíce barev, tisíce vůní a tisíce zážitků - co běžec, to příběh.

  Štěpán Seběh

  Today, tomorrow, šlápota,
  užívej sportu a života,
  když ho miluješ - není co řešit,
  hlavní je na běh pořád se těšit!

  Štěpán & Morová Šleha

 • 27.7.2015

  Triatlon Mělník

  Triatlon Mělník 2015 Tuto akci, díky krátkým distancím (0,75-20-5km) a hlavně těžkému kopcovitému profilu, nemám moc rád. Přesto když jsem doma, tak na ní zavítám. Letos v termínovce sprintů ČP není proti posledním rokům tolik akcí. V Mělníce se proto dala čekat kvalitní početná účast. A byla. Přijel si zazávodit i olympionik Honza Čelůska (58:02h), se kterým drželi do běžecké části krok jen dva Rusové, kteří jsou s početnou skupinou u nás na soustředění.
  Z mé strany se závod vyvíjel podle očekávání průměrně. Po klasicky slabším plavání přišlo předjíždění na kole, kde několik mladíků nechtělo akceptovat tempo, natož střídat. Nakonec jsem za to byl rád, protože díky slušné přepršce v závěru to za mnou slušně padalo. Závěrečný těžký běh ve vinici se mi šel nad očekávání dobře. Výsledný čas 1:06:21h stačil až na 29.místo. Po tradičním ochlazení v kašně se mi domů vyjíždělo dobře, protože se mi povedlo posunou loňský čas na totožných tratích o cca 3min. I pocitově to bylo s rezervou dobré a to je v poslední době to nejdůležitější. Před Slovakmanem (již tuto sobotu) snad dobrý náznak.
  V ženách zvítězila Ruska Polianskaia (1:04:15h) těsně před stále se lepšicí Jíťou Šimákovou (1:04:22h). Vše podrobně v číslech zde. Níže video z běhu a odkaz na fotky od Davida, který mi se svým synátorem Filipem opět dělal suprovou podporu. Majda je na soustředění s atletikou v Sušici, takže se doprovodného dětského závodu nezúčastnila.
  Tento týden více odpočinu se zaměřením na plavání. Na oživení rychlosti dám ve středu běžeckou 5km trať v rámci VŠ ligy v Modřanech. Zkusím na 100% udržet tragickou životosprávu. Díky ní jsem za poslední týdny + 3kg.

  + fotky
 • 23.7.2015

  Hoby triatlon Sadská - jak mě porazila manželka

  Na tradiční středeční červencový triatlon, založený hodně dávno Pavlem Štorkem a spol, jsme včera vyrazili s manželkou. Já samozřejmě na kole (koze), ona autem. Asi i díky vedru se sešlo jen 13 účastníků. Navíc jsme vzali prý podle tradic zakázané silnice. Bylo mi předem jasné, že za soupeře budu dnes mít jen čas. Prostě klvalitně potrénovat.
  Plavalo se z protilehlé pláže cca 400m. Cyklistika asi 20km po rovině směr Kersko a zpět. Závěrečný 3km běh kolem jezera Sadská. Tratě dobře znám. Běžh se proti loňsku odehrával obráceně a to mě dostalo. Místo 3km trati jsem absolvoval možná i 20 :). Hlavní organizátor před startem zahlásil, že se běží podle zelených šipek a červených fáborků. Šipek bylo na každé křižovatce několik ve stejné barvě, každá jiným směrem, fáborky skoro žádné. Prostě takový orienťák. Bylo mi trapné si to někde zkracovat, takže jsem trať spíš tipoval. Několikrát špatně odbočil a v neznámých končinách začal bloudit. Po asi hodině mě správným směrem poslala kolemjdoucí babiča. V cíli už netrpělivě postávala manželka s Davidem (opět pořídil několik fotek a videa viz níže). Té jsem s úsměvem gratuloval k mé porážce.
  V závěrečném běhu jsem nebloudil sám a v cíli nebyl zdaleka poslední. Pořadatelé závodníky hledli, protože se začalo stmívat. Na druhou stranu jsem za šera vyjížděl domů spokojený se splněným kvalitním trénikem.

 • 22.7.2015

  Nedělní Pražský triatlon

  Další nedaleká domácí akce, které se zúčastnila Majda i manželka Jana (Filip jako Fanoušek). První byl na řadě bohužel jen duatlon Majdy (běh+kolo+běh), při kterém předvedla bojovný závěr. Díky němu brala mezi holkama do 11let druhé místo. Ten s vyhlášením možno shlédnout na ČT D zde (od cca 3:10min).
  Následně se v 10h startoval můj hlavní závod Sport (cca 0,7-40-10km). Ten jsem po náročné sobotě absolvoval trochu zadrženě za 2:08:02h na celkovém 5.místě. Vyhrál Tomáš Mika (1:59:25h) před Vencou Holubem a Tomášem Eklem. Bramboru bral Venca Kyral, kterého jsem na běhu slušne stahoval.

  plavání kolo běh

  Manželka Jana absolvovala střední tratě Klasik (0,35-20-5km). Finišovala na vynikajícím 3.místě, kategorii nad 35let těsně vyhrála. Vše v číslech zde.

  bedna Majda bedna Jana

  Akce se díky rekonstrukci parku přesunula do Horních Počernic k rybníku Eliška. Vůbec toho nikdo nelitoval, ba naopak. Vše okořenil skvělý komentátor Standa Bartůšek. Pozávodní špagety neměly chybu. Hlavnímu organizátorovi s dobrovolníky veliký dík a pochvala. Poslední akce seriálu Htriatlon tour v Jiříkově se bohužel díky termínové kolizi se Slovakmanem nezúčastním.

  + další fotky
 • 21.7.2015 - odkaz na ohlédutí organizátora za Železným Chlístem 2015

  Další odkaz na rozhovor o Rothu s Danielou & Karlem, který jsme s Honzou O. nedávno poskytli, ze stránek x3me.eu, okořeněný skvělými fotkami. Níže výtažek nejlepších.

  bedna společně já kolo běh vyhlášení

 • 19.7.2015

  Železný Chlíst

  společně

  Na tradiční triatlon, pořádaný Hisporttemovým kolegou Honzou Kavalírem, se mi letos konečně povedlo dostat. Rodině se nechtělo jet ve vedru autem, takže cesta na kole byla jasnou volbou. Únava po Roto tam ještě je, takže jsem k tomu přistoupil jako ke kvalitnímu triatlonovému tréninku. Plavání průměrné kolem 5.místa, hákové kolo spíš taktizování a šetření na záverečný běh. Během něj jsem se na krásném dvoukolovém kolečku terénem prokousal na konečné 2.místo za 1:20:59h. Nebylo jen na Michala Málka (1:19:06h), který předvedl nejrychlejší běh a s přehledem pohlídal vítězství. V ženách o parník Renata Hoppová (1:29:48h).

  muži prasátko

  Celá akce proběhla za slušné účasti v naprosto skvělé atmosféře. Na každého čekal v cíli kousek vynikajícího prasátka. Cestu domů jsem absolvoval (díky za odtáhnutí) s Honzou O., který přijel jen odplavat štafetu a zafandit. Do Černíků k rybníku Vidlák určitě ještě někdy zavítám.

  + dalších pár fotek, následující aktualita o nedělním Pražském triatlonu
 • 17.7.2015 - pár fotek z minulého víkendu v německém Rothu:

  3 4

  7 2 9

  + další zde

  Plán na víkend: na dobrý pocit sobotní Železný Chlíst (triatlon 0,6-26-6,5km), v neděli celá rodina Pražský triatlon.
 • 16.7.2015 - Odkaz na rozhovor s Honzou Oppolzerem o závodě v Rothu zde (stránky etriatlon.cz).
 • 15.7.2015 - Další skvělé počtení o nedávném výběhu na kopec Smrk v Jizerkách, autor Morová Šleha.
 • 14.7.2015

  Roth nebyl Otrokovice

  Tak trochu jsem po vydařených Otrokovicích slabší výkon čekal. Přispělo k tomu i celkem slušné vedro. Plavalo se mi dobře, bylo to ale pomalé (rovná 1h). Kolo celé bez krize, v čase těsně pod 5h, dost za plánem. Závěrečná první půlka běhu ještě šla (1:35h, tempo kolem 4:30min/km). Pak místo stupňování tempa (v poslední době se mi daří) zpomalení a propadání pořadím (maraton za 3:27h). Zkoušel jsem všemožné, nic nepomohlo. Poslední 4km se naštěstí odehrávaly kolem centra, kde to divácky vřelo, takže přišlo malé oživení. V cílové rovince při pohledu na čas bohužel žádná klasická euforie.
  Celá vyhlášená akce téměř bez chyby. Stoupání v cyklistiské části byly díky fanouškům neskutečným zážitkem. Při vyhlášení jsme s Honzou O. a dědkem (Michal B.) brali překvapivé 3.místo v týmech za Hisport. To mi slušně zvedlo náladu. Fotky brzy.

  Tento týden více odpočinu se zaměřením na regeneraci, abych se z toho do Slovakmana rychle dostal. Ten startuje v sobotu 1.srpna za 3 týdny.
 • 12.7.2015 - Ondra úspěšně v cíli Challenge Roth v čase 9:32:02. Slušný čas tentokrát stačil na 15. místo v kategorii a 86. celkově. "Ke konci to bylo trápení a boj o každý metr." Týmový kolega Honza Oppolzer urval za 8:50h výborný 3.flek v kategorii, jen dvě minuty za Petrem Vabrouškem (na společné předzávodní fotce níže). Vyhlášení a návrat do vlasti až během pondělka.
  Výsledky: celkové, Ondra

  Roth

 • 10.7.2015 - Druhý hlavní závod této sezony Challenge Roth již tuto neděli 12.července. Do Německa se chystá početná česká sestava. Na startovní listině je nás 27 v čele s Petrem Vabrouškem. Čeká nás klasická IM triatlonová porce 3,8km plavání + 180km kola + 42,2km běhu. Do akce jdu po povedených Otrokovicích bez ambic s čistou hlavou v absolutní pohodě. Nehodlám to ale odfláknout. Momentálně se snažím po parném víkendu spíš odpočinout, nabrat na to sílu a chuť. Odjíždíme karavanem z Hostivaře společně s Jirkou M. a spol již dnes odpoledne. O průběhu v příštím týdnu po návratu.
 • 9.7.2015 - Fotky z výběhu na Smrk:

  5 10 7

  6 13 15

  16 23 24

  + další zde
 • 8.7.2015 - První slíbený příspěvek z pondělního výběhu na Smrk od babičky Marty:

  Když se sport spojí s kulturou

  V pondělí 6. července jsme neuctili 600. výročí upálení Mistra Jana Husa některou z nabízených slavnostních mší, ale sportem a kulturou, která by Mistra Jana též potěšila. Část naší rodiny v podobě Jany, Ondry a Štěpána s kamarádem Liborem měla naplánováno vyběhnout/vyjet na kole na nejvyšší horu Jizerek Smrk (1124 m). Já jsem využila nabídnutého pozvání na výlet s plánem kulturním – navštívit již dlouho plánované poutní místo Hejnice s tamější vzácnou bazilikou. Den se vydařil podle všech plánů.

  1

  Po krátké, ale příjemné procházce přes Bukovec na Jizerku, odkud startovali mí sportovci, jsem přejela autem do Hejnic. V areálu bývalého Františkánského kláštera jsem bezvadně stihla prohlídku s odborným výkladem Chrámu Navštívení Panny Marie, ambitu s Křížovou cestou a hrobky. Barokní chrám pochází z roku 1211, před jeho 800letým stářím člověk pokorně klopí zrak, navíc, když na tomto místě archeologové objevili pozůstatky ještě staršího slovanského obětiště, po něm dřevěné kapličky, kamenné kaple a gotického kostela. Chrámu dominuje dřevěná gotická plastika Černé madony z roku 1380, k vidění je však pouze její kopie. Na stavbě a přestavbách chrámu i následného kláštera se podíleli především Valdštejnové z Frýdlantu a Clam-Gallasové (těm byl majetek zabrán v roce 1945, poslední potomek po mužské linii Franz Clam-Gallas zemřel v roce 1930). Ve Františkánském klášteře žilo 12 mnichů, kteří se starali o celý areál a množství poutníků, kteří sem postupně přicházeli. Podle dochovaných zápisů v kronikách jich bylo ročně až 80 tisíc z celého světa, nejvíce však z Německa a Polska. V přízemí kláštera pro ně mniši provozovali noclehárnu, jídelnu a ošetřovnu, jako nezbytné zázemí v této odlehlé části země. Dnes je po náročné rekonstrukci v budovách zřízeno "Mezinárodní centrum duševní obnovy". Nabízí tytéž služby na současné úrovni. Momentálně jsou zde měsíc na praxi hoši z jihoamerické Bolívie, kteří studují teologii ve Vatikánu. I tato skutečnost podtrhuje mimořádný – světový význam hejnické baziliky.

  2 3 4

  Po kávince v zámecké restauraci jsem si vyšlápla do blízkých 2km vzdálených lázniček Libverda, samozřejmě až k pověstné restauraci Obří sud. Z dřevěné budovy tvaru sudu o úctyhodných rozměrech 14x11x10m je nádherná vyhlídka na panorama hlavního hřebene Jizerských hor.
  Žel, všechno má svůj konec, takže i náš sváteční výlet. Byl super – člověk procestuje půl světa, aby nakonec objevil perlu u nás doma! Ale tak to bývá. Hejnice doporučuji navštívit všem sportovcům z Jizerských hor.
 • 7.7.2015 - Pekelný prodloužený tréninkový víkend za mnou. Včera jsme ho s manželkou, bráchou a Liborem zakončili výběhem na Smrk v Jizerkách, kde bylo těžko uvěřitelných 12st. Jana dělala skvělý doprovod (občerstvovače) na kole. Jela i babička ze Slovan, která nám zase pomohla přemístit auto z Jizerky do Hejnice. V pauze stihla nějakou tu kulturu. Vše podrobně o celé povedené akci brzy.
 • 3.7.2015

  plavani2015

  Bazén fakulty v Hostivaři nám přes školní prázdniny vypouštějí, takže v toto období musím s plaveckými tréninky improvizovat (Slávie, Podolí, Olšanka, venku, ...). Poslední trénink Hisport plavecké školy byl v pondělí zakončen štafetami v netradičních disciplínách (sculling, chůze po mělčině, motýl s kliky na břehu. ...). Všichni účastníci (viz společná fotky) si to užili. Dále se bude pokračovat již od září.

  V rámci pozvolné přípravy na zahlášené zdolání kanálu La Manche letos zařadím nějakou delší plaveckou akci. V sobotu 8.srpna zkusím v Jablonci 5km v rámci závodu v dálkovém plavání. Nový projekt "La Manche" brzy zveřejním na hlavní liště těchto stránek.
 • 1.7.2015 - Včera další běh v rámci Krčského krosu na 4,4km za 15:42min (pr.3:34min/km). Bylo to dost utrápené ve veliké únavě. Vůbec se nešlo rozhýbat, hlavně proto velmi pomalý začátek. Postupně se mi povedlo zrychlovat a prokousávat slušně početným startovním polem kupředu. Po běhu výklus s Honzou Hostičkou a na kole domů.

  Nadcházející prodloužený víkend budu mít po dlouhé době nezávodní volnější. Možná půjdu v sobotu 2 míle ve Stromovce na oživení rychlosti. Zaměřím se na trénování ve vedru, které přichází. To bude pravděpodobně panovat za týden na IM Rothu, kam se chystám s řadou dalších Čechů. Poslední těžký závod Slovakman (za další tři týdny v sobotu 1.srpna) je tím také pověstný.

Ondrateply.cz

Kilometrovník

Kompletní kilometrovník

Galerie

Galerie

Archiv

Kompletní archiv

Návštěvnost

TOPlist